EM Radyasyon ölçümü ve Emcare ürünleri etkinlik testi

EM Radyasyonun profesyonel ölçümü ve Emcare ürünlerinin pratik olarak etkinlik testi

Günümüzde, daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam bilinci giderek artmaktadır. Bu da yaşam ve düşünce tarzımızda değişikliklere yol açmıştır. Örneğin bir ev alırken, kriterler sadece evin metrekaresi ve konumu değil evde var olan elektromanyetik radyasyon gibi sağlıkla ilgili parametreler de göz önünde bulundurulmaya başlanmıştır. Evlerde, okullarda, ofislerde ve sanayi tesislerinde profesyonel ölçüm için kuruluşumuzla hiç bir bağı bulunmayan ve sadece tavsiye amaçlı https://www.electrosense.com.tr yada https://emrolcum.com adresini ziyaret edebilirsiniz. İş sağlığı ve güvenliği konusunda işletmelerde, çalışma ortamlarında, ofislerde, sanayi tesislerinde, fabrikalarda vb. alanlarda çalışanların maruz kaldıkları elektromanyetik alan ölçümü yapılması bir zorunluluktur. EM CARE perdeleri evinizi, Baz İstasyonu, Kablosuz İnternet, Telsiz Telefon, TV-Radyo İstasyonları, Radar İstasyonları, Plazma-LCD televizyon gibi cihazlardan gelen elektromanyetik (EM) radyasyondan korur. EM CARE perdeleri ile korunan evlerde, elektromanyetik radyasyonun yol açtığı Uykusuzluk, Stres, Dikkat eksikliği, Unutkanlık, vb Hormonal olumsuzluklardan kaynaklanan rahatsızlıkların azalmaya başladığını, perdeyi kullananlar kısa sürede fark edebilmektedir.. Uzun vadede ise EM CARE perdeleri, EM Radyasyon kaynaklı Kanser, Alzheimer olmak üzere karşılaşabilecek tüm hastalık risklerine karşı güvenceyi arttırmaktadır.

● Emcare Perdeleri Radyasyona karşı nasıl bir etkinlik gösterir?

Emcare perdelerinde benzer diğer ürünlerden farklı olarak elektromanyetik radyasyonu yutma özelliği bulunmaktadır. Diğer perde ve kumaşlar EM Radyasyonu (EMR) tam yansıtarak geriye çevirir. Bu perde ve kumaşlar, evin içerisinde bulunan EM Radyasyonu tam olarak geriye yansıtığı için EM Radyasyonun evin içinde peryodik olarak şiddetlenmesine yol açar.
EM CARE perdelerinin seri üretilen ürünlerinde koruma faktörü % 99 dur. Emcare perdesi bu koruma faktörü ile , pencereden girecek EMR bakımından, yakınınızdaki bir baz istasyonunu 10 kat uzak mesafeye taşımış gibi olmaktadır. %99 koruma faktörlü EM CARE perdeleri ile korunan evinizde , baz istasyonuna maksimum uzaklıkta olan evler kadar güvenli olarak cep telefonunu kullanabilirsiniz.

● Elektromanyatik Radyasyondan koruyan ürünlerin koruma faktörünün gerçek ölçümü için Elektromanyetik radyasyon seviyesinin doğru ve güvenilir şekilde nasıl ölçülmesi gerekir?


● Elektromanyetik radyasyon seviyesinin ölçümü RF (radyo frekansı) ve/veya ELF ( çok düşük frekans ) maruziyeti eğitimi almış uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

● Manyetik Alan Ölçümü BTK tarafından kabul edilen, geçerli marka ve geçerli kalibrasyon sertifikalı profesyonel Elektromanyetik Kirlilik ölçüm Manyetik Alan Ölçümü cihazı veya muadil bir Manyetik Alan Ölçümü cihazı kullanılmalıdır.

● Elektromanyetik alan şiddeti ölçümün türüne göre, normal tripod veya ahşap tripod ( yalıtkan malzemeden imal edilmiş tripod) kullanılmalıdır.

● Ölçüm sonuçları ICNIRP (İyonize Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu)’nun belirttiği limit değerleri ile kıyaslanarak yorumlanmalıdır.

● Manyetik Alan Ölçüm sonuçlarına göre gerekli hallerde elektromanyetik kirliliğin kaynağının tespit edilmesi için spektrum analizörü ile frekans frekans ayrıştırılmalıdır.

Cep telefonu ve/veya benzeri aygıtlarla ve/veya yazılımlarla ölçüm yapıp belli sonuçlara ulaşmak mümkün değildir. Emcare Ününlerin ölçme standardında aralarında belirli bir uzaklık olmak kaydı ile kaynak ve alıcı arasında Emcare ürünü olacak şekilde, kaynaktan gelen dalga sadece Emcare ürününden geçerek alıcıya ulaşması gerekir. Arkadan vaya başka kaynaklardan gelen dalgalar olmamalıdır. Yani indirect dalgaların olmaması lazım. Bu yüzden alıcı anteninin yönlü olması gerekmektedir. Yakın alanda ölçme yapmak, ürünün metalize ipler üzerinde yüksek frekanslı elektrik akımlarını uyarır. Bu akımlar aynı bobin sargısı gibi (transformatör sargısı) etki eder. Buna İndüktif kuplaj etkisi denir. Bunun sonucu elektrik alan etkisi oluşur. Buna kapasitif kuplaj denir. Bu yüzden yakın alanlarda ölçüm yapılamaz. Yakın alanda ölçüm yapmak yada ürünü cep telefonuna sararak ölçüm yapmaya çalışırsanız gelen dalganın ürün mikro telleri üzerinde uyardığı elektrik akımları, ürüne kuple olarak ürünün adeta bir özel alıcı anten haline gelmesini sağlar. Yani bir nevi cep telefonun çekim kapasitesini artırmaya çalışır. Elektromanyetik dalgaları bloke eden ürün içine cep telefonu yada benzeri bir aletle girmek sağlıklı bir durum değildir. Korunmak için ürünün içine siz girerken size zarar veren cep telefonu ve benzeri elektronik aletleri dışarıda bırakmanız gerekir.

● Basitçe sizde test edebilirsiniz.

Ürünün koruma faktörünü kendiniz de, profesyonel bir ölçü aleti kullanmadan basit bir şekilde test edebilirsiniz. Bunun için EMCARE perdesinden asgari boyu 150 cm ve eni 120 cm olan bir kısmını ve bir dizüstü bilgisayarı kullanmanız yeterlidir. Dizüstü bilgisayarınızı EMCARE perdesi ile örtmeden önce, bilgisayarınızın çektiği kablosuz modem yayınları listesine dikkatlice bakınız. Sonra dizüstü bilgisayarınınızı EMCARE perdesi ile iki kat olarak örtünüz. Bu durumda yenilenen listeye bakınca bazı kablosuz modem yayınlarının listeden silindiğini göreceksiniz. Bu test ile EM CARE perdesinin koruma faktörü olup olmadığı test edilebilir. Kaç dB zayıflatma yaptığı bulunamaz.
Stacks Image 435
Stacks Image 440
Stacks Image 445
Mac sistemlerde klavyede alt tuşunu basılı tutup üst sağ taraftaki ana menude bulanan Wi-Fi işaretini tıklayarak alt menüden Open Wireless Diagnostics seçin. Wireless Diagnostics programı açıldıktan sonra program menüsünden Windows gelin ve Scan alt menusünü çalıştırın. Bilgisayarınıza gelen tüm wireless kaynaklarını görebilirsiniz. RSSI değeri, wireless kaynaklarının kalitesini gösterir. Gördüğünüz değerleri Emcare perdesini bilgisayara örtükten sonra Scan Now butonuna basıp yenileyince, bir kısım wireless kaynaklarının kaybolduğunu ve kalanların RSSI değerlerinin değiştiğini göreceksiniz. -(eksi) değer ne kadar büyükse kaynağın güçünün o derecede düştüğünü gösterir.
Alternatif olarak NetSpot programının ücretsiz versiyonunu indirebilirsiniz.
Stacks Image 455
Stacks Image 460
Stacks Image 465
Windows sistemlerde Homedale yada WirelessNetView yada WifiChannelMonitor programının ücretsiz versionunu indirin. Bilgisayarınıza gelen tüm wireless kaynaklarını görebilirsiniz. RSSI değeri, wireless kaynaklarının kalitesini gösterir. Gördüğünüz değerleri Emcare perdesini bilgisayara örtükten sonra Scan Now butonuna basıp yenileyince, bir kısım wireless kaynaklarının kaybolduğunu ve kalanların RSSI değerlerinin değiştiğini göreceksiniz. -(eksi) değer ne kadar büyükse kaynağın güçünün o derecede düştüğünü gösterir.
Akıllı telefonlarda IOS sistemler için AppStore’dan Network Analyzer Lite’ı indirip, Android sistemler için GooglePlay’den Wifi Analyzer’ı indirip Emcare ürünlerinin etkinlik testini yukarıda anlatıldığı şekilde yapabilirsiniz.
11.06.2024
Emcare Tekstil : Piri Reis Mh. Fatih Sultan Mehmet Cd. No. 203/d Pk. 41700 Darıca - Kocaeli

0 (532) 414 17 77  emcaretekstil.com   elektromanyetikradyasyon.com   İletişim

Emcare Elektromanyetik Radyasyon koruyucu ürünleri Uluslararası IEEE Std. 299-2006, MIL-STD-285E, NSA 65-5, EN 50147-1 akredite labaratuarları tarafından onay sertifikalı, lisanslı ve TÜBİTAK UEKAE EMC labaruatuvarı yetkilileri tarafından Elektromanyetik Radyasyonu yutarak engelleme etkisi belgelenmiştir.

Emcare Tekstil ITU Sertifika  Emcare Tekstil TUBITAK Sertifika  Emcare Tekstil CE Sertifika  Emcare Tekstil IEC Sertifika  Emcare Tekstil NSA Sertifika  Emcare Tekstil DOD Sertifika  Emcare Tekstil IEEE Setifika

Emcare Tekstil ITU Sertifika  Emcare Tekstil TUBITAK Sertifika  Emcare Tekstil CE Sertifika  Emcare Tekstil IEC Sertifika

Emcare Tekstil NSA Sertifika  Emcare Tekstil DOD Sertifika  Emcare Tekstil IEEE Setifika

Tübitak-Türkiye Bilimsel Teknolojik Araştırma Kurumu, ITÜ-İstanbul Teknik Üniversitesi, CE- Avrupa Birliği Kriterleri Uyum Belgesi, IEC-Uluslararası Elektroteknik Komisyonu, NSA-Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı, USDOD-Amerikan Savunma Bakanlığı, IEEE-Ulusal Elektrik Elektronik Mühendisleri Enstitüsü