• TRT Haber logo
  O Dünyanın En Faydalı Perdesi. İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cevdet Işık tarafından geliştirilen özel perdenin, baz istasyonları, kablosuz internet modemi, telsiz ve cep telefonu gibi elektronik aletlerin yaydığı elektromanyetik dalgaları büyük ölçüde emerek, zararsız hale getirdiği bildirildi. Görünüşü evlerde kullanılan perdelerden hiçbir farkı olmayan ürün...Haberin Detayı...
  emcare-trthaber-resim
  O Dünyanın en faydalı Perdesi TRT Haber logo
  İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cevdet Işık tarafından geliştirilen özel perdenin, baz istasyonları, kablosuz internet modemi, telsiz ve cep telefonu gibi elektronik aletlerin yaydığı elektromanyetik dalgaları büyük ölçüde emerek, zararsız hale getirdiği bildirildi.
  Yayın Tarihi: 10.06.2010 12:15:59
  "GÖRÜNÜŞ OLARAK EVLERDEKİ PERDELERDEN FARKI YOK"
  Görünüş itibarıyla evlerde kullanılan perdelerden hiçbir farkı bulunmayan ürün, benzerlerinden özellikle dokumasında kullanılan elektriksel iletkenliği olan özel ipliklerle ayrılıyor. Söz konusu iplikler, baz istasyonu, kablosuz internet modemi, telsiz ve cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik dalgaları, sağlığa zararı bulunmayan elektrik akımlarına dönüştürüyor.
  YURT DIŞINDAKİ EMSALLARİNDEN ÇOK DAHA EKONOMİK
  Konuyu araştırırken, geliştirdiğim perdenin emsalleriyle karşılaştım. Yurt dışında bulunan bu ürünün mikro düzeyde gümüş kaplı ipliklerle örülmüş ağdan oluştuğunu olduğunu gördüm. Ancak bunun metre kare fiyatı çok yüksekti. Bu nedenle halkın kullanamayacağı bir üründü. Geniş halk kesimlerine hitap edebilecek, görselliği olan, evlerde kullanılabilecek bir ürün geliştirmek için 1 yıl çalıştım."
 • NTVHaber logo
  Elektromanyetik dalgaları tutan perde. Sağlığa zararı olduğu bilinen elektromanyetik dalgaları engellediği TÜBİTAK tarafından onaylandığı belirtilen perdenin üretimine Bursa'da başlandı. Görünüş itibarıyla evlerde kullanılan perdelerden hiçbir farkı bulunmayan ürün, benzerlerinden özellikle dokumasında kullanılan elektriksel iletkenliği olan özel ipliklerle ayrılıyor. Baz istasyonu…Haberin Detayı...
  ntv-resim
  Elektromanyetik dalgaları tutan perde NTVHaber logo
  İTÜ tarafından geliştirilen, dokusu ve görünümü evdeki perdelere benzeyen kumaşın üretimine başlandı.
  Yayın Tarihi: 10 Haziran 2010 Perşembe
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cevdet Işık tarafından geliştirilen özel perdenin, baz istasyonları, kablosuz internet modemi, telsiz ve cep telefonu gibi elektronik aletlerin yaydığı elektromanyetik dalgaları büyük ölçüde emerek, zararsız hale getirdiği bildirildi.

  Sağlığa zararı olduğu bilinen elektromanyetik dalgaları engellediği TÜBİTAK tarafından onaylandığı belirtilen perdenin üretimine Bursa'da başlandı.

  Görünüş itibarıyla evlerde kullanılan perdelerden hiçbir farkı bulunmayan ürün, benzerlerinden özellikle dokumasında kullanılan elektriksel iletkenliği olan özel ipliklerle ayrılıyor. Söz konusu iplikler, baz istasyonu, kablosuz internet modemi, telsiz ve cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik dalgaları, sağlığa zararı bulunmayan elektrik akımlarına dönüştürüyor.

  İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cevdet Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günlük hayatın vazgeçilmezlerinden biri haline gelen cep telefonlarının iletişimlerinin sağlanması için kullanılan baz istasyonlarının, yaydıkları elektromanyetik dalgalar nedeniyle rahatsız ettiğini söyledi.

  FİYAT AVANTAJI
  Kendisine bu konuda birçok şikayetin geldiğini, bu kapsamda soruna çözüm bulabilmek için çalışmalara başladığını belirten Işık, şöyle devam etti:
  ''Baz istasyonlarının yaydığı dalgaların yaşam alanlarımıza, haberleşme için gerekenden daha fazla girmesi engellenebilir mi diye araştırmalar yaptım. Konuyu araştırırken, geliştirdiğim perdenin emsalleriyle karşılaştım. Yurt dışında bulunan bu ürünün mikro düzeyde gümüş kaplı ipliklerle örülmüş ağdan oluştuğunu olduğunu gördüm. Ancak bunun metre kare fiyatı çok yüksekti. Bu nedenle halkın kullanamayacağı bir üründü. Geniş halk kesimlerine hitap edebilecek, görselliği olan, evlerde kullanılabilecek bir ürün geliştirmek için 1 yıl çalıştım.''

  ''GÖRSEL AÇIDAN FARK YOK''
  Işık, ''Elektromanyetik radyasyonu engelleyen perde'' adı altında ortaya çıkardığı ürünün, evlerde rahatlıkla kullanılabileceğini dile getirerek, şunları söyledi:
  ''Görsel açıdan normal bir perdeden farkı yok. Ürünümüzün elektromanyetik radyasyonu engellediği TÜBİTAK tarafından yapılan testlerle de kanıtlandı. Bununla ilgili belgelerimiz, raporlarımız var. Dolayısıyla ürünü kullanacak kişinin evi baz istasyonu yakınında bulunuyorsa, bu perdeyi taktığı zaman pencereden içeri giren elektromanyetik radyasyonu bin misli azaltmaktadır. Bin misli azaltmanın manası şudur; 30 metre yakınımızda bulunan bir baz istasyonunu pencereden giren radyasyon bakımından yaklaşık 1 kilometreye taşımış gibi oluyoruz. Bu perde takıldığı zaman, elektromanyetik dalgalar, yaşam alanımızda cep telefonu ile normal görüşme yapabilecek düzeyde zayıflatılmış olacak.
  Yurt dışında üretilen ürün, kendisine gelen elektromanyetik dalgayı aynen geri yansıtıyordu. Bizim ürünümüz ise üzerine gelen elektromanyetik dalganın büyük bir kısmını, zararsız elektrik akımlarına çevirerek soğuruyor. Eğer yaşam alanı içerisinde kablosuz modem, telsiz ve cep telefonu gibi cihazların yaydıkları dalgalar da bulunuyorsa, bu dalgalar da perde tarafından yutulmakta. Söz konusu perdenin, özellikle çocuklarımızı, bu cihazların neden olabileceği zararlardan korunmalarında faydalı olacağına inanıyoruz.''

  Doç. Dr. Işık, ürünün patent koruması altında olduğunu ve üretim aşaması için tekstil firmalarıyla görüştüğünü dile getirerek, sonunda perdeyi Bursa'da faaliyet gösteren bir fabrikada ürettirmeye karar verdiğini vurguladı.

  Perdelerin üretimine başlanan Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesindeki firmanın ortaklarından Faruk Kış da konuya bir sosyal sorumluluk projesi olarak baktıklarını belirtti.

  Ürünü özellikle çocukların korunması açısından önemli bulduklarına değinen Kış, şunları kaydetti:
  ''Böyle bir ürüne, üretim aşamasında eğer katkı sağlayabilirsek 'ne mutlu bize' diye düşündük. Üretim safhasında uygulamaya geçmek çok kolay olmadı. Çeşitli aşamalardan geçerek belli noktaya geldik. Şu anda özellikle kadınların hoşuna gidebilecek, ürünün görselliğini artıracak çalışmalar yapıyoruz. Çocuk odaları için ayrı, diğer odalar için ayrı modeller olacak. Bebekler için cibinlik tarzında ürünümüz de tasarlanacak. Ürünümüz birkaç ay içinde piyasaya sunulacak. Daha sonra yurt dışına da göndereceğiz.''
 • SabahHaber logo
  O Dünyanın En Faydalı Perdesi. İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cevdet Işık tarafından geliştirilen özel perdenin, baz istasyonları, kablosuz internet modemi, telsiz ve cep telefonu gibi elektronik aletlerin yaydığı elektromanyetik dalgaları büyük ölçüde emerek, zararsız hale getirdiği bildirildi. Görünüşü evlerde kullanılan perdelerden hiçbir farkı olmayan ürün...Haberin Detayı...
  sabah-resim
  Elektromanyetik dalga emen perde üretildi SabahHaber logo
  Yayın Tarihi: 23.5.2010
  PERDE üreticisi Ahsen Tekstil ve İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği ile elektro manyetik radyasyonu önleyici yeni bir ürün geliştirildi. Baz istasyonları, TVradyo vericileri, radarlar, wireless, telsiz telefon ve cep telefonunun yaydığı elektromanyetik dalgaları zararsız hale getiren perde Evteks Furarı'nda görücüye çıktı. TÜBİTAK tarafından da onaylanan EM CARE perdeleri elektromanyetik radyasyonu 10 bin kata kadar azaltıyor. Bursa'daki fabrikada üretilerek yakın zamanda tüketicisiyle buluşacak perdeler, normal perdeler gibi yıkanabildiğini gibi ütülenebiliyor.
 • Haberturk logo
  Radyasyonu yutan perde yapıldı! Baz istasyonları, TV-Radyo vericileri, radarlar, wireless, telsiz telefon ve cep telefonunun yaydığı elektromanyetik dalgaları zararsız hale getiren perde Türkiye de üretilerek 16. İstanbul Ev Tekstili Fuarı'nda (EVTEKS) tanıtıldı. Emcare adlı perdenin baz istasyonları, TV-Radyo vericileri, radarlar, wireless, telsiz telefon ve cep telefonunun yaydığı...Haberin Detayı...
  emcare-haberturk-detay
  Radyasyonu yutan perde yapıldı! Haberturk logo
  'Baz istasyonları kanser yapıyor mu, yapmıyor mu?' tartışmasına nokta koyabilecek bir icat.
  Yayın Tarihi: 23 Mayıs 2010 Pazar, 11:17:39
  Baz istasyonları, TV-Radyo vericileri, radarlar, wireless, telsiz telefon ve cep telefonunun yaydığı elektromanyetik dalgaları zararsız hale getiren perde Türkiye'de üretilerek 16. İstanbul Ev Tekstili Fuarı'nda (EVTEKS) tanıtıldı

  Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamaya göre, perde üreticisi Ahsen Tekstil ve İTÜ işbirliği ile 1 yıllık Ar-Ge çalışması sonucu geliştirilen elektromanyetik radyasyon koruyucu perde, CNR Expo Fuar Merkezi;nde düzenlenen Evteks Fuarı;nda görücüye çıktı. Ürünün kısa süre sonra tüketiciyle buluşacağı bildirildi.

  EM CARE adlı perdenin baz istasyonları, TV-Radyo vericileri, radarlar, wireless, telsiz telefon ve cep telefonunun yaydığı elektromanyetik radyasyona karşı koruma sağladığı belirtilen açıklamada, EM CARE perdelerinin yapısında kullanılan ileri teknoloji ürünü ''radio Absorbing''in, elektromanyetik radyasyonu zararsız akıma çevirerek yuttuğu ifade edildi.

  Dünyada ilk kez geliştirilen EM CARE perdelerinin TÜBİTAK tarafından da test edilerek elektromanyetik radyasyonu zararsız seviyeye düşürdüğünün onaylandığı kaydedildi.

  Firma yetkileri, elektromanyetik radyasyonu 10.000 kata kadar azaltan EM CARE'in, Bursa'daki fabrikada üretilerek yakın zamanda tüketiciyle buluşacağını, üründe hiçbir kimyasal katkı maddesinin bulunmadığını, normal perdeler gibi yıkanıp ütülenebildiğini bildirdi.
 • Haber7 logo
  Elektromanyetik dalgalara geçit vermeyen perde. İstanbul Teknik Üniversitesi Doç. Dr. Cevdet Işık tarafından geliştirilen özel perdenin, baz istasyonları, kablosuz internet modemi, telsiz, cep telefonu gibi elektronik aletlerin yaydığı elektromanyetik dalgaları büyük ölçüde emerek, zararsız hale getirdiği bildirildi. Sağlığa zararı olduğu bilinen elektromanyetik dalgaları Tübitak...Haberin Detayı...
  haber7-resim-2
  haber7-resim-1
  Elektromanyetik dalgalara geçit vermeyen perde Haber7 logo
  Doç. Dr. Cevdet Işık tarafından geliştirilen özel perde, baz istasyonları, kablosuz internet modemi, telsiz ve cep telefonu gibi elektronik aletlerin yaydığı elektromanyetik dalgaları büyük ölçüde emerek, zararsız hale getiriyor.
  Yayın Tarihi: 10.06.2010 10:24
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cevdet Işık tarafından geliştirilen özel perdenin, baz istasyonları, kablosuz internet modemi, telsiz ve cep telefonu gibi elektronik aletlerin yaydığı elektromanyetik dalgaları büyük ölçüde emerek, zararsız hale getirdiği bildirildi.

  Sağlığa zararı olduğu bilinen elektromanyetik dalgaları engellediği TÜBİTAK tarafından onaylandığı belirtilen perdenin üretimine Bursa'da başlandı.

  Görünüş itibarıyla evlerde kullanılan perdelerden hiçbir farkı bulunmayan ürün, benzerlerinden özellikle dokumasında kullanılan elektriksel iletkenliği olan özel ipliklerle ayrılıyor. Söz konusu iplikler, baz istasyonu, kablosuz internet modemi, telsiz ve cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik dalgaları, sağlığa zararı bulunmayan elektrik akımlarına dönüştürüyor.

  İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cevdet Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günlük hayatın vazgeçilmezlerinden biri haline gelen cep telefonlarının iletişimlerinin sağlanması için kullanılan baz istasyonlarının, yaydıkları elektromanyetik dalgalar nedeniyle rahatsız ettiğini söyledi.

  -FİYAT AVANTAJI-

  Kendisine bu konuda birçok şikayetin geldiğini, bu kapsamda soruna çözüm bulabilmek için çalışmalara başladığını belirten Işık, şöyle devam etti:

  ''Baz istasyonlarının yaydığı dalgaların yaşam alanlarımıza, haberleşme için gerekenden daha fazla girmesi engellenebilir mi diye araştırmalar yaptım. Konuyu araştırırken, geliştirdiğim perdenin emsalleriyle karşılaştım. Yurt dışında bulunan bu ürünün mikro düzeyde gümüş kaplı ipliklerle örülmüş ağdan oluştuğunu olduğunu gördüm. Ancak bunun metre kare fiyatı çok yüksekti. Bu nedenle halkın kullanamayacağı bir üründü. Geniş halk kesimlerine hitap edebilecek, görselliği olan, evlerde kullanılabilecek bir ürün geliştirmek için 1 yıl çalıştım.''

  -''GÖRSEL AÇIDAN FARK YOK''-

  Işık, ''Elektromanyetik radyasyonu engelleyen perde'' adı altında ortaya çıkardığı ürünün, evlerde rahatlıkla kullanılabileceğini dile getirerek, şunları söyledi:

  ''Görsel açıdan normal bir perdeden farkı yok. Ürünümüzün elektromanyetik radyasyonu engellediği TÜBİTAK tarafından yapılan testlerle de kanıtlandı. Bununla ilgili belgelerimiz, raporlarımız var. Dolayısıyla ürünü kullanacak kişinin evi baz istasyonu yakınında bulunuyorsa, bu perdeyi taktığı zaman pencereden içeri giren elektromanyetik radyasyonu bin misli azaltmaktadır. Bin misli azaltmanın manası şudur; 30 metre yakınımızda bulunan bir baz istasyonunu pencereden giren radyasyon bakımından yaklaşık 1 kilometreye taşımış gibi oluyoruz. Bu perde takıldığı zaman, elektromanyetik dalgalar, yaşam alanımızda cep telefonu ile normal görüşme yapabilecek düzeyde zayıflatılmış olacak.

  Yurt dışında üretilen ürün, kendisine gelen elektromanyetik dalgayı aynen geri yansıtıyordu. Bizim ürünümüz ise üzerine gelen elektromanyetik dalganın büyük bir kısmını, zararsız elektrik akımlarına çevirerek soğuruyor. Eğer yaşam alanı içerisinde kablosuz modem, telsiz ve cep telefonu gibi cihazların yaydıkları dalgalar da bulunuyorsa, bu dalgalar da perde tarafından yutulmakta. Söz konusu perdenin, özellikle çocuklarımızı, bu cihazların neden olabileceği zararlardan korunmalarında faydalı olacağına inanıyoruz.''

  Doç. Dr. Işık, ürünün patent koruması altında olduğunu ve üretim aşaması için tekstil firmalarıyla görüştüğünü dile getirerek, sonunda perdeyi Bursa'da faaliyet gösteren bir fabrikada ürettirmeye karar verdiğini vurguladı.

  Perdelerin üretimine başlanan Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesindeki firmanın ortaklarından Faruk Kış da konuya bir sosyal sorumluluk projesi olarak baktıklarını belirtti.

  Ürünü özellikle çocukların korunması açısından önemli bulduklarına değinen Kış, şunları kaydetti:

  ''Böyle bir ürüne, üretim aşamasında eğer katkı sağlayabilirsek 'ne mutlu bize' diye düşündük. Üretim safhasında uygulamaya geçmek çok kolay olmadı. Çeşitli aşamalardan geçerek belli noktaya geldik. Şu anda özellikle kadınların hoşuna gidebilecek, ürünün görselliğini artıracak çalışmalar yapıyoruz. Çocuk odaları için ayrı, diğer odalar için ayrı modeller olacak. Bebekler için cibinlik tarzında ürünümüz de tasarlanacak. Ürünümüz birkaç ay içinde piyasaya sunulacak. Daha sonra yurt dışına da göndereceğiz.''
 • Hurriyet logo
  Radyasyonu yutan perde. %100 yerli. Güncel hayatta kullanılan perden farklı, mikro ölçekte dokunmuş tel ağ gibi perde olduğunu anlatan Işık, “Benim geliştirdiğim bir adım ötesi.Perde, dışardan gelen radyasyonun tamamını yansıtırken, içerden gelen radyasyonu da büyük miktarda yutuyor Elektromanyetik dalgaların önüne, Faraday Kafesi teknolojisiyle yapılan iletken yüzey...Haberin Detayı...
  emcare-hürriyet-detay
  Radyasyonu yutan perde Hurriyet logo
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik-Elektronik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Işık'ın geliştirdiği ve seri üretimine yılbaşından sonra başlanarak piyasaya sunulacak elektromanyetik radyasyonu yutan ve yansıtan perde, özellikle baz istasyonlarının etkilerini evlerinde en aza indirmek isteyenler için bir alternatif oluşturacak.
  Yayın Tarihi: 17 Kasım 2010 - 14:25
  Işık, yaptığı açıklamada, yıllar önce kendisini Denizli'den arayan 3 çocuklu bir annenin evinin yakınında kurulan baz istasyonu karşısında yaşadığı tedirginliğin kendisini çok etkilediğini belirterek, gerçekleştirdiği akademik çalışmaları topluma yansıtamadığı ve toplum için çözüm üretemediği sürece bundan rahatsızlık duyduğunu, annenin baz istasyonlarıyla ilgili arayışının böyle bir ürünün geliştirilmesi konusunda tetikleyici olduğunu söyledi.

  Elektromanyetik dalgaların önüne bir engel konulduğunda güneş ışığının engellenmesine benzer bir durumun söz konusu olduğuna işaret eden Işık, böyle bir engellenmenin iletkenlerin oluşturduğu kafesin gelen dalgalara karşı iletken yüzey etkisi oluşturduğu ve arkasına geçemediği “Faraday Kafesi” teknolojisiyle yapılabildiğini, piyasada buna ilişkin alternatif ürünler bulunduğunu belirtti.

  Piyasadaki ürünlerin Avrupa menşeli olduğunu ve güncel hayatta kullanılan perdeden farklı, mikro ölçekte dokunmuş tel ağ gibi perde olduğunu anlatan Işık, “Benim geliştirdiğim bir adım ötesi... Dalgayı yansıtmasının yanı sıra bir miktar da yutmaktadır. Temel çıkış noktamız, normal perdelere benzeyen, vatandaşlarımızın alıştığı, günlük normal perde ihtiyacını karşılayacak, ayrıca önlem de sunabilecek bir perde olabilir mi sorusuydu. Bu şekilde başlayan bir çalışmaydı. Bu çalışmanın sonucunda bu ürün ortaya çıktı. Patent başvurumuzu yaptık. Araştırma raporları geldi, hepsi olumlu. Perde, dışardan gelen radyasyonun tamamını yansıtırken, içerden gelen radyasyonu da büyük miktarda yutuyor” şeklinde konuştu.

  “AYNI TEKNİK YORGAN, YASTIK VE YATAK ASTARINDA DA KULLANILACAK”

  Patent koruması altındaki ürünün şu anda Ahsen Tekstil firması tarafından stok üretimi aşamasında olduğunu ifade eden Işık, perdenin satış ve pazarlamasının ise Somrey Tekstil tarafından yapılacağını, elektromanyetik radyasyonu yutan ve yansıtan perdenin model ve desen bazında birtakım iyileştirme çalışmalarının yapıldığını, bu çalışmanın da son aşamaya geldiğini belirtti.

  Perdenin İtalya ve İspanya'daki bazı firmalara kartela bazında gönderildiğini belirten Işık, yabancı firmaların da ürünün stok üretimine geçmesini beklediğini söyledi.

  İnsanlarda stres, gerginlikler ve duygu yüklenimlerinin sinirsel sisteminde birtakım elektrik birikmelerine neden olduğuna dikkati çeken Işık, perdede kullanılan tekniğin yorganda, yastıkta ve yatakta da kullanılacağını, üretilecek astarın ortama yayılan tüm elektromanyetik radyasyona karşı olduğu gibi stres nedeniyle vücutta oluşan elektrostatik enerjiyi azaltacağını ifade etti.

  Işık, söz konusu ürünlerin deneme üretimlerinin yapıldığını ve önümüzdeki aylarda seri üretimi yapılarak piyasaya çıkacağını bildirdi.

  “YÜZDE 30 İLE 50 ARASINDA FİYAT FARKI OLABİLİR”

  Perdeyi Bursa'daki fabrikasında üretecek olan Ahsen Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ömer Lütfi Kış da Türkiye'de 300 noktaya mal sattıklarını ve perdenin seri üretiminin ardından bu noktalara satış yapacaklarını söyledi.

  Kış, perdenin fiyatının modeline, desenine ve kalitesine göre değiştiğini, buna göre diğer perdelere oranla yüzde 30 ile 50 arasında fiyat farkı olabileceğini belirterek, “Çok gösterişli, üst seviye ürünleri Telamor markamızla, diğerlerini de Nenis markası adı altında satacağız” dedi.

  Elektromanyetik radyasyonu yutan ve yansıtan perde için yaklaşık bir yıldır çalıştıklarını ve en iyi şekilde piyasaya çıkmak istediklerini dile getiren Kış, seri üretime yılbaşından sonra başlayacaklarını, reklam ve tanıtım çalışmalarına seri üretimin ardından başlayacaklarını ifade etti.

  Ömer Lütfi Kış, gelen geri dönüşler doğrultusunda üretecekleri perdeyi özellikle annelerin ve hamile bayanların çocuk odalarına almak isteyeceklerini tahmin ettiklerini kaydetti.

  İspanya ve İtalya'ya ilk üretimleri gönderdiklerinin altını çizen Kış, “Onlar da ilk desenlerimizi merak edip bekliyorlar. Oralarda da distribütörlerimiz var. Bu ülkelere perdeyi distribütörler aracılığıyla satacağız” dedi.
 • Posta logo
  Baz istasyonları, TV-Radyo vericileri, radarlar, telsiz telefon ve cep’lerin yaydığı manyetik dalgaları zararsız hale getiren perde üretilerek 16’ncı İstanbul Ev Tekstili (Evteks) Fuarı’nda tanıtıldı. Perde üreticisi Ahsen Tekstil ve İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği ile geliştirilen perdenin kısa süre sonra tüketiciyle buluşacağı berirtildi. EM CARE adlı perdenin,…Haberin Detayı...
  posta-resim
  Manyetik Radyasyonu önleyen perde çıktı Posta logo
  Baz istasyonları, TV-Radyo vericileri, radarlar, telsiz telefon ve cep’lerin yaydığı manyetik dalgaları zararsız hale getiren perde üretilerek 16’ncı İstanbul Ev Tekstili (Evteks) Fuarı’nda tanıtıldı.
  Yayın Tarihi:
  Perde üreticisi Ahsen Tekstil ve İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği ile geliştirilen perdenin kısa süre sonra tüketiciyle buluşacağı berirtildi. EM CARE adlı perdenin, manyetik radyasyonu zararsız akıma çevirerek yuttuğu ifade edildi.
  Dünyada ilk kez geliştirilen perdeyi TÜBİTAK da onayladı.
 • HCumhuriyet logo
  EMR dalgaları engelleyen perde. Baz istasyonu, kablosuz internet modemi, telsiz ve cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik dalgaları, sağlığa zararı bulunmayan elektrik akımlarına çeviriyor. Doç. Dr. Cevdet Işık, günlük hayatın vazgeçilmezlerinden cep telefonlarının iletişimlerinin sağlanması için kullanılan baz istasyonlarının, yaydıkları güçlü elektromanyetik dalgalar nedeniyle…Haberin Detayı...
  emcare-cumhuriyet-detay2
  emcare-cumhuriyet-detay1
  Elektromanyetik dalgaları tutan perde HCumhuriyet logo
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cevdet Işık tarafından geliştirilen özel perdenin, baz istasyonları, kablosuz internet modemi, telsiz ve cep telefonu gibi elektronik aletlerin yaydığı elektromanyetik dalgaları büyük ölçüde emerek, zararsız hale getirdiği bildirildi.
  Yayın Tarihi: 10 Haziran 2010 Perşembe, 07:31
  Sağlığa zararı olduğu bilinen elektromanyetik dalgaları engellediği TÜBİTAK tarafından onaylandığı be- lirtilen perdenin üretimine
  Bursa'da başlandı. Görünüş itibarıyla ev-
  lerde kullanılan perdeler- den hiçbir farkı bulunma- yan ürün, benzerlerinden özellikle dokumasında kul- lanılan elektriksel iletken- liği olan özel ipliklerle ay- rılıyor. Söz konusu iplikler,
  baz istasyonu, kablosuz internet modemi, telsiz ve cep telefonlarının yaydığı elek- tromanyetik dalgaları, sağlığa zararı bulunmayan elektrik akımlarına dönüştürü- yor. İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cevdet Işık, yaptığı açıklamada, günlük haya- tın vazgeçilmezlerinden biri haline gelen cep telefonlarının iletişimlerinin sağlanması için kullanılan baz istasyonlarının, yaydıkları elektromanyetik dalgalar nedeniy- le rahatsız ettiğini söyledi.
  FİYAT AVANTAJI
  Kendisine bu konuda birçok şikâyetin geldiğini, bu kapsamda soruna çözüm
  bulabilmek için çalışmalara başladığını belirten Işık, şöyle devam etti: ''Baz is- tasyonlarının yaydığı dalgaların yaşam alanlarımıza, haberleşme için gerekenden daha fazla girmesi engellenebilir mi diye araştırmalar yaptım. Konuyu araştırırken, geliştirdiğim perdenin emsalleriyle karşılaştım. Yurtdışında bulunan bu ürünün mik- ro düzeyde gümüş kaplı ipliklerle örülmüş ağdan oluştuğunu olduğunu gördüm. Ancak bunun metrekare fiyatı çok yüksekti. Bu nedenle halkın kullanamayacağı bir ürün- dü. Geniş halk kesimlerine hitap edebilecek, görselliği olan, evlerde kullanılabi- lecek bir ürün geliştirmek için 1 yıl çalıştım.''
  ''GÖRSEL AÇIDAN FARK YOK"
  Işık, ''Elektromanyetik radyasyonu engelleyen perde'' adı altında ortaya çıkardığı
  ürünün, evlerde rahatlıkla kullanılabileceğini di- le getirerek, şunları söyledi: “Görsel açıdan nor- mal bir perdeden farkı yok. Ürünümüzün elek- tromanyetik radyasyonu engellediği TÜBİ- TAK tarafından yapılan testlerle de kanıtlan- dı. Bununla ilgili belgelerimiz, raporlarımız var. Dolayısıyla ürünü kullanacak kişinin evi baz istasyonu yakınında bulunuyorsa, bu perdeyi tak- tığı zaman pencereden içeri giren elektroman- yetik radyasyonu bin misli azaltır. Bin misli azalt- manın manası şudur; 30 metre yakınımızda bu- lunan bir baz istasyonunu pencereden giren rad- yasyon bakımından yaklaşık 1 kilometreye ta- şımış gibi oluyoruz. Bu perde takıldığı zaman,
  elektromanyetik dalgalar, yaşam alanımızda cep telefonu ile normal görüşme ya- pabilecek düzeyde zayıflatılmış olacak.
  Yurtdışında üretilen ürün, kendisine gelen elektromanyetik dalgayı aynen ge- ri yansıtıyordu. Bizim ürünümüz ise üzerine gelen elektromanyetik dalganın bü- yük bir kısmını, zararsız elektrik akımlarına çevirerek soğuruyor. Eğer yaşam ala- nı içerisinde kablosuz modem, telsiz ve cep telefonu gibi cihazların yaydıkları dal- galar da bulunuyorsa, bu dalgalar da perde tarafından yutulmakta. Söz konusu per- denin, özellikle çocuklarımızı, bu cihazların neden olabileceği zararlardan ko- runmalarında faydalı olacağına inanıyoruz.''
  Perdelerin üretimine başlanan Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesindeki firmanın ortaklarından Faruk Kış da konuya bir sosy al sorumluluk projesi olarak baktıklarını belirtti.
 • Radikal logo
  Elektromanyetik dalgalara geçit özel perdeyle kablosuz internet modemi, telsiz ve cep telefonu gibi elektronik aletlerin yaydığı elektromanyetik dalgaları büyük ölçüde emilerek, zararsız hale getiriliyor. Sağlığa zararı olduğu bilinen Elektromanyetik dalgaları engellediği TÜBİTAK tarafından onaylanan perde, em dalganın büyük kısmını, zararsız elektrik akımlarına çevirerek soğuruyor. Haberin Detayı...
  radikal-resim
  Elektromanyetik dalgalara geçit vermeyen perde Radikal logo
  Özel perdeyle kablosuz internet modemi, telsiz ve cep telefonu gibi elektronik aletlerin yaydığı elektromanyetik dalgaları büyük ölçüde emilerek, zararsız hale getiriliyor.
  Yayın Tarihi: 10/06/2010 00:00
  BURSA-İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cevdet Işık tarafından geliştirilen özel perdenin, baz istasyonları, kablosuz internet modemi, telsiz ve cep telefonu gibi elektronik aletlerin yaydığı elektromanyetik dalgaları büyük ölçüde emerek, zararsız hale getirdiği bildirildi.

  Sağlığa zararı olduğu bilinen elektromanyetik dalgaları engellediği TÜBİTAK tarafından onaylandığı belirtilen perdenin üretimine Bursa’da başlandı.

  Görünüş itibarıyla evlerde kullanılan perdelerden hiçbir farkı bulunmayan ürün, benzerlerinden özellikle dokumasında kullanılan elektriksel iletkenliği olan özel ipliklerle ayrılıyor. Söz konusu iplikler, baz istasyonu, kablosuz internet modemi, telsiz ve cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik dalgaları, sağlığa zararı bulunmayan elektrik akımlarına dönüştürüyor.

  İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cevdet Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günlük hayatın vazgeçilmezlerinden biri haline gelen cep telefonlarının iletişimlerinin sağlanması için kullanılan baz istasyonlarının, yaydıkları elektromanyetik dalgalar nedeniyle rahatsız ettiğini söyledi.

  FİYAT AVANTAJI
  Kendisine bu konuda birçok şikayetin geldiğini, bu kapsamda soruna çözüm bulabilmek için çalışmalara başladığını belirten Işık, şöyle devam etti:

  "Baz istasyonlarının yaydığı dalgaların yaşam alanlarımıza, haberleşme için gerekenden daha fazla girmesi engellenebilir mi diye araştırmalar yaptım. Konuyu araştırırken, geliştirdiğim perdenin emsalleriyle karşılaştım. Yurt dışında bulunan bu ürünün mikro düzeyde gümüş kaplı ipliklerle örülmüş ağdan oluştuğunu olduğunu gördüm. Ancak bunun metre kare fiyatı çok yüksekti. Bu nedenle halkın kullanamayacağı bir üründü. Geniş halk kesimlerine hitap edebilecek, görselliği olan, evlerde kullanılabilecek bir ürün geliştirmek için 1 yıl çalıştım."

  "GÖRSEL AÇIDAN FARK YOK"
  Işık, "Elektromanyetik radyasyonu engelleyen perde" adı altında ortaya çıkardığı ürünün, evlerde rahatlıkla kullanılabileceğini dile getirerek, şunları söyledi:

  "Görsel açıdan normal bir perdeden farkı yok. Ürünümüzün elektromanyetik radyasyonu engellediği TÜBİTAK tarafından yapılan testlerle de kanıtlandı. Bununla ilgili belgelerimiz, raporlarımız var. Dolayısıyla ürünü kullanacak kişinin evi baz istasyonu yakınında bulunuyorsa, bu perdeyi taktığı zaman pencereden içeri giren elektromanyetik radyasyonu bin misli azaltmaktadır. Bin misli azaltmanın manası şudur; 30 metre yakınımızda bulunan bir baz istasyonunu pencereden giren radyasyon bakımından yaklaşık 1 kilometreye taşımış gibi oluyoruz. Bu perde takıldığı zaman, elektromanyetik dalgalar, yaşam alanımızda cep telefonu ile normal görüşme yapabilecek düzeyde zayıflatılmış olacak.

  Yurt dışında üretilen ürün, kendisine gelen elektromanyetik dalgayı aynen geri yansıtıyordu. Bizim ürünümüz ise üzerine gelen elektromanyetik dalganın büyük bir kısmını, zararsız elektrik akımlarına çevirerek soğuruyor. Eğer yaşam alanı içerisinde kablosuz modem, telsiz ve cep telefonu gibi cihazların yaydıkları dalgalar da bulunuyorsa, bu dalgalar da perde tarafından yutulmakta. Söz konusu perdenin, özellikle çocuklarımızı, bu cihazların neden olabileceği zararlardan korunmalarında faydalı olacağına inanıyoruz."

  Doç. Dr. Işık, ürünün patent koruması altında olduğunu ve üretim aşaması için tekstil firmalarıyla görüştüğünü dile getirerek, sonunda perdeyi Bursa’da faaliyet gösteren bir fabrikada ürettirmeye karar verdiğini vurguladı.

  Perdelerin üretimine başlanan Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesindeki firmanın ortaklarından Faruk Kış da konuya bir sosyal sorumluluk projesi olarak baktıklarını belirtti.

  Ürünü özellikle çocukların korunması açısından önemli bulduklarına değinen Kış, şunları kaydetti:

  "Böyle bir ürüne, üretim aşamasında eğer katkı sağlayabilirsek ’ne mutlu bize’ diye düşündük. Üretim safhasında uygulamaya geçmek çok kolay olmadı. Çeşitli aşamalardan geçerek belli noktaya geldik. Şu anda özellikle kadınların hoşuna gidebilecek, ürünün görselliğini artıracak çalışmalar yapıyoruz. Çocuk odaları için ayrı, diğer odalar için ayrı modeller olacak. Bebekler için cibinlik tarzında ürünümüz de tasarlanacak. Ürünümüz birkaç ay içinde piyasaya sunulacak. Daha sonra yurt dışına da göndereceğiz." (aa)
 • Ihlashaber logo
  Çağımızın en büyük sorunu olan sağlıklı yaşam alanlarının oluşturulmasına yönelik gelişmelere bir yenisi daha eklendi. Perde üreticisi Ahsen Tekstil ve İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği ile elektro manyetik radyasyonu önleyici yeni bir ürün geliştirildi. EM CARE adlı perde baz istasyonları, tv-radyo vericileri, radarlar, wireless, telsiz telefon ve cep telefonunun yaydığı elektromanyetik…Haberin Detayı...
  posta-resim
  Radyasyonu önleyen perde Ihlashaber logo
  Baz istasyonları, tv-radyo vericileri, radarlar, wireless, telsiz telefon ve cep telefonunun yaydığı elektromanyetik dalgaları zararsız hale getiren perde Türkiye'de üretildi.
  Yayın Tarihi: 22 Mayıs 2010 14:55
  Çağımızın en büyük sorunu olan sağlıklı yaşam alanlarının oluşturulmasına yönelik gelişmelere bir yenisi daha eklendi. Perde üreticisi Ahsen Tekstil ve İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği ile elektro manyetik radyasyonu önleyici yeni bir ürün geliştirildi. EM CARE adlı perde baz istasyonları, tv-radyo vericileri, radarlar, wireless, telsiz telefon ve cep telefonunun yaydığı elektromanyetik radyasyona karşı koruma sağlıyor. EM CARE perdelerinin yapısında kullanılan ileri teknoloji ürünü Radio Absorbing, elektromanyetik radyasyonu zararsız akıma çevirerek yutuyor.

  Dünyada ilk kez geliştirilen EM CARE perdelerinin TÜBİTAK tarafından da test edilerek elektromanyetik radyasyonu zararsız seviyeye düşürdüğü onaylandı. Firma yetkilerinin verdiği bilgilere göre elektromanyetik radyasyonu 10 bin kata kadar azaltan EM CARE, Bursa'daki fabrikada üretilerek yakın zamanda tüketicisiyle buluşacak. Üründe hiçbir kimyasal katkı maddesinin bulunmadığını ifade eden firma yetkilileri, normal perdeler gibi yıkanabildiğini ve ütülenebildiğini belirttiler.

  CNR Expo Fuar Merkezi'nde düzenlen 16. İstanbul Evtekstili Fuarı'nda ilk kez tanıtılan ürün, özellikle yabancıların büyük ilgisini çekti. Almanya, Amerika ve İtalyan alıcılar tarafından dikkatle incelenen EM CARE, kısa zaman sonra Türkiye ve dünya pazarlarında boy gösterecek. Firma yetkilileri yabancı alıcılarla prensipte anlaşıldığını söylediler.

  Cep telefonu görüşmelerinde her hangi bir sıkıntı yaratmayan ürün, bu alandaki benzer örneklerinin aksine elektromanyetik radyasyonu yansıtmayarak elektromanyetik dalgaları zararsız hale getirip yok ediyor. Günlük yaşamda her evde kullanılan perde fiyatına tüketicinin kullanımına sunulacak ürün, firma yetkililerinin açıklamasına göre birkaç yıl içinde tüm dünyada yaygınlaşacak.
 • Turkiyehaber logo
  Elektromanyetik dalgaları zararsız hale getiren perde Türkiye’de üretildi. Perde üreticisi Ahsen Tekstil ve İTÜ iş birliği ile 1 yıllık Ar-Ge çalışması sonucu geliştirilen Elektromanyetik Radyasyon Koruyucu Perde, CNR Expo Fuar Merkezi’nde düzenlenen Evteks Fuarı’nda görücüye çıktı. Dünyada bir ilk olan EM CARE adlı perde baz istasyonları, TV-Radyo vericileri, radarlar, Dünyada bir ilk olan…Haberin Detayı...
  turkile-resim.jpg
  Radyasyonu önleyen perde görücüye çıktı Turkiyehaber logo
  Bir yıl süren çalışmanın ardından geliştirilen Elektromanyetik Radyasyon Koruyucu Perde, Evteks Fuarı’nda tanıtıldı.
  Yayın Tarihi: 23.05.2010 - 01:00
  Elektromanyetik dalgaları zararsız hale getiren perde Türkiye’de üretildi. Perde üreticisi Ahsen Tekstil ve İTÜ iş birliği ile 1 yıllık Ar-Ge çalışması sonucu geliştirilen Elektromanyetik Radyasyon Koruyucu Perde, CNR Expo Fuar Merkezi’nde düzenlenen Evteks Fuarı’nda görücüye çıktı. Dünyada bir ilk olan EM CARE adlı perde baz istasyonları, TV-Radyo vericileri, radarlar, wireless, telsiz telefon ve cep telefonunun yaydığı elektromanyetik radyasyona karşı koruma sağlıyor. EM CARE perdelerinin yapısında kullanılan ileri teknoloji ürünü Radio Absorbing, elektromanyetik radyasyonu zararsız akıma çevirerek yutuyor. Dünyada ilk defa geliştirilen EM CARE perdelerinin TÜBİTAK tarafından da test edilerek elektromanyetik radyasyonu zararsız seviyeye düşürdüğü onaylandı. Firma yetkilerinin verdiği bilgilere göre elektromanyetik radyasyonu 10 bin kata kadar azaltan EM CARE, Bursa’daki fabrikada üretilerek yakın zamanda tüketicisiyle buluşacak. Üründe hiçbir kimyasal katkı maddesinin bulunmadığını ifade eden firma yetkilileri, normal perdeler gibi yıkanabildiğini ve ütülenebildiğini belirttiler. Almanya, Amerika ve İtalyan alıcılar tarafından dikkatle incelenen EM CARE, kısa zaman sonra Türkiye ve dünya pazarlarında boy gösterecek.
 • Vatanhaber logo
  Manyetik dalgaları emecek! Doç. Dr. Cevdet Işık tarafından geliştirilen perde insan sağlığına büyük katkı sağlayacak. Sağlığa zararı olduğu bilinen elektromanyetik dalgaları engellediği TÜBİTAK tarafından onaylandığı belirtilen perdenin görünüş itibarıyla evlerde kullanılan perdelerden hiçbir farkı bulunmuyor. Işık, “Elektromanyetik radyasyonu engelleyen perde” adı altında...Haberin Detayı...
  emcare-gorsel-01
  Manyetik dalgaları emecek! Vatanhaber logo
  Doç. Dr. Cevdet Işık tarafından geliştirilen perde insan sağlığına büyük katkı sağlayacak.
  Yayın Tarihi: 11 Haziran 2010 Cuma - 0:00
  İTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cevdet Işık tarafından geliştirilen özel perdenin, baz istasyonları, kablosuz internet modemi, telsiz ve cep telefonu gibi elektronik aletlerin yaydığı elektromanyetik dalgaları büyük ölçüde emerek, zararsız hale getirdiği bildirildi. Sağlığa zararı olduğu bilinen elektromanyetik dalgaları engellediği TÜBİTAK tarafından onaylandığı belirtilen perdenin üretimine Bursa’da başlandı.

  Görünüş itibarıyla evlerde kullanılan perdelerden hiçbir farkı bulunmayan ürün, benzerlerinden özellikle dokumasında kullanılan elektriksel iletkenliği olan özel ipliklerle ayrılıyor. Söz konusu iplikler, baz istasyonu, kablosuz internet modemi, telsiz ve cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik dalgaları, sağlığa zararı bulunmayan elektrik akımlarına dönüştürüyor. Doç. Dr. Cevdet Işık, “Yurtdışında bulunan bu ürünün mikro düzeyde gümüş kaplı ipliklerle örülmüş ağdan oluştuğunu olduğunu gördüm.

  Bu nedenle halkın kullanamayacağı bir üründü. Geniş halk kesimlerine hitap edebilecek, görselliği olan, evlerde kullanılabilecek bir ürün geliştirmek için 1 yıl çalıştım.” Işık, “Elektromanyetik radyasyonu engelleyen perde” adı altında ortaya çıkardığı ürünün, evlerde rahatlıkla kullanılabileceğini dile getirdi.
           
Emcare Teknik Tekstil Kimdir?
Emcare Fabrika

Hakkımızda

Tekstil sektörüne genç ve dinamik kadrosu ile katılan Somrey Tekstil, uzun yıllar sanayide proje çalışmaları geliştiren akademisyenler ile geliştirdiği yeni ürünleri dünyaya sunan yenilikçi bir firmadır. Bugün Somrey Tekstil, Elektromanyetik Radyasyona karşı yaşam alanlarımızı koruyan ürünleri topluma etkili ve ekonomik olarak sunabilmek için yola çıkmıştır.
Elektromanyetik radyasyonu engelleyen perde ve insanlara daha sağlıklı ve güvenli yaşam alanları sunabilmek için geliştirdiği yeni ürünleri, Bursa’da Ahsen Tekstil tesislerinde yaparak, sahip olduğu 2 marka ile Türkiye ve Uluslararası pazarda etkin şirketlerden biri haline gelimiştir. Bu konuda gereken tecrübe ve bilgi birikim gereksinimini, özellikle uzun yıllar Savunma Sanayi projelerinde deneyim sahibi olan akademisyenlerin tescilli çalışmalarını değerlendirerek karşılamaktadır. Firmamızın perde ürünleri, Ev tekstili sektöründe saygın bir yeri olan Ahsen Tekstilin tesislerinde modern makinalar ile Ahsen Tekstilin güncel perde desen ve modellerinde yüksek kalitede üretilmektedir.
EM CARE ürünleri 2010 EV TEKS fuarında tanıtılmış, 2011 FORBES Dergisi inovasyon ürünü, bir sene içinde Amerika, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Bulgaristan, Yunanistan, Polonya, Avusturalya, İran, G.Afrika gibi bir çok ülkeden talep görmüş, yurt içinde de tüketiciye arz edilmiştir.

Misyonumuz

Sağlıklı Yaşam Alanları Oluşturuyoruz. Haberleşmenin sağladığı kolaylıklar elektronik sistemleri önümüzdeki yıllarda alternatifsiz ve etkin kullanılmasını sağlayacak niteliktedir. Bunun doğal sonucu olarak tüm yaşam alanları bu cihazların çıkardığı elektromanyetik radyasyon ile yoğun bir şekilde kirlenmektedir. Firma olarak amacımız toplumumuzu Elektromanyetik Radyasyonun sebep olduğu kirlilikten korunmuş sağlıklı yaşam alan çözümleri topluma sunmaktadır.
Emcare Fabrika

Basın Açıklaması


Dünyanın en faydalı perdesi…Elektromanyetik dalgalara geçit vermeyen, yutan perde…

“Elektromanyetik dalgaları tutan perde. İTÜ tarafından geliştirilen, dokusu ve görünümü evdeki perdelere benzeyen kumaşın üretimine başlandı.”

“Elektromanyetik dalgalara geçit vermeyen perde. Özel perdeyle kablosuz internet modemi, telsiz ve cep telefonu gibi elektronik aletlerin yaydığı elektromanyetik dalgaları büyük ölçüde emilerek, zararsız hale getiriliyor.”

“Radyasyonu yutan perde. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik-Elektronik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Işık'ın geliştirdiği ve seri üretimine yılbaşından sonra başlanarak piyasaya sunulacak elektromanyetik radyasyonu yutan ve yansıtan perde, özellikle baz istasyonlarının etkilerini evlerinde en aza indirmek isteyenler için bir alternatif oluşturacak.”

“İTÜ'lü profesör radyasyonu yutan perde geliştirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik-Elektronik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Işık, elektromanyetik radyasyonu yutan perde geliştirdi.”

“Elektromanyetik dalgalara geçit vermeyen perde. Doç. Dr. Cevdet Işık tarafından geliştirilen özel perde, baz istasyonları, kablosuz internet modemi, telsiz ve cep telefonu gibi elektronik aletlerin yaydığı elektromanyetik dalgaları büyük ölçüde emerek, zararsız hale getiriyor.”

“Elektromanyetik dalgaları engelleyen perde. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cevdet Işık tarafından geliştirilen özel perdenin, baz istasyonları, kablosuz internet modemi, telsiz ve cep telefonu gibi elektronik aletlerin yaydığı elektromanyetik dalgaları büyük ölçüde emerek, zararsız hale getirdiği bildirildi.”

“Elektromanyetik dalgaları tutan perde. İTÜ tarafından geliştirilen, dokusu ve görünümü evdeki perdelere benzeyen kumaşın üretimine başlandı.”

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cevdet Işık tarafından geliştirilen özel perdenin, baz istasyonları, kablosuz internet modemi, telsiz ve cep telefonu gibi elektronik aletlerin yaydığı elektromanyetik dalgaları büyük ölçüde emerek, zararsız hale getirdiği bildirildi.
Sağlığa zararı olduğu bilinen elektromanyetik dalgaları engellediği TÜBİTAK tarafından onaylandığı belirtilen perdenin üretimine Bursa'da başlandı. Görünüş itibarıyla evlerde kullanılan perdelerden hiçbir farkı bulunmayan ürün, benzerlerinden özellikle dokumasında kullanılan elektriksel iletkenliği olan özel ipliklerle ayrılıyor. Söz konusu iplikler, baz istasyonu, kablosuz internet modemi, telsiz ve cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik dalgaları, sağlığa zararı bulunmayan elektrik akımlarına dönüştürüyor.
İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cevdet Işık, günlük hayatın vazgeçilmezlerinden biri haline gelen cep telefonlarının iletişimlerinin sağlanması için kullanılan baz istasyonlarının, yaydıkları elektromanyetik dalgalar nedeniyle rahatsız ettiğini söyledi.

Fiyat avantajı


Kendisine bu konuda birçok şikayetin geldiğini, bu kapsamda soruna çözüm bulabilmek için çalışmalara başladığını belirten Işık, şöyle devam etti: ''Baz istasyonlarının yaydığı dalgaların yaşam alanlarımıza, haberleşme için gerekenden daha fazla girmesi engellenebilir mi diye araştırmalar yaptım. Konuyu araştırırken, geliştirdiğim perdenin emsalleriyle karşılaştım. Yurt dışında bulunan bu ürünün mikro düzeyde gümüş kaplı ipliklerle örülmüş ağdan oluştuğunu olduğunu gördüm. Ancak bunun metre kare fiyatı çok yüksekti. Bu nedenle halkın kullanamayacağı bir üründü. Geniş halk kesimlerine hitap edebilecek, görselliği olan, evlerde kullanılabilecek bir ürün geliştirmek için 1 yıl çalıştım.''

Görsel açıdan fark yok


Işık, ''Elektromanyetik radyasyonu engelleyen perde'' adı altında ortaya çıkardığı ürünün, evlerde rahatlıkla kullanılabileceğini dile getirerek, şunları söyledi: ''Görsel açıdan normal bir perdeden farkı yok. Ürünümüzün elektromanyetik radyasyonu engellediği TÜBİTAK tarafından yapılan testlerle de kanıtlandı. Bununla ilgili belgelerimiz, raporlarımız var. Dolayısıyla ürünü kullanacak kişinin evi baz istasyonu yakınında bulunuyorsa, bu perdeyi taktığı zaman pencereden içeri giren elektromanyetik radyasyonu bin misli azaltmaktadır. Bin misli azaltmanın manası şudur; 30 metre yakınımızda bulunan bir baz istasyonunu pencereden giren radyasyon bakımından yaklaşık 1 kilometreye taşımış gibi oluyoruz. Bu perde takıldığı zaman, elektromanyetik dalgalar, yaşam alanımızda cep telefonu ile normal görüşme yapabilecek düzeyde zayıflatılmış olacak.
Yurt dışında üretilen ürün, kendisine gelen elektromanyetik dalgayı aynen geri yansıtıyordu. Bizim ürünümüz ise üzerine gelen elektromanyetik dalganın büyük bir kısmını, zararsız elektrik akımlarına çevirerek soğuruyor. Eğer yaşam alanı içerisinde kablosuz modem, telsiz ve cep telefonu gibi cihazların yaydıkları dalgalar da bulunuyorsa, bu dalgalar da perde tarafından yutulmakta. Söz konusu perdenin, özellikle çocuklarımızı, bu cihazların neden olabileceği zararlardan korunmalarında faydalı olacağına inanıyoruz.''
Doç. Dr. Işık, ürünün patent koruması altında olduğunu ve üretim aşaması için tekstil firmalarıyla görüştüğünü dile getirerek, sonunda perdeyi Bursa'da faaliyet gösteren bir fabrikada ürettirmeye karar verdiğini vurguladı.
Perdelerin üretimine başlanan Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesindeki firmanın ortaklarından Faruk Kış da konuya bir sosyal sorumluluk projesi olarak baktıklarını belirtti.
Ürünü özellikle çocukların korunması açısından önemli bulduklarına değinen Kış, şunları kaydetti:
''Böyle bir ürüne, üretim aşamasında eğer katkı sağlayabilirsek 'ne mutlu bize' diye düşündük. Üretim safhasında uygulamaya geçmek çok kolay olmadı. Çeşitli aşamalardan geçerek belli noktaya geldik. Şu anda özellikle kadınların hoşuna gidebilecek, ürünün görselliğini artıracak çalışmalar yapıyoruz. Çocuk odaları için ayrı, diğer odalar için ayrı modeller olacak. Bebekler için cibinlik tarzında ürünümüz de tasarlanacak. Ürünümüz birkaç ay içinde piyasaya sunulacak. Daha sonra yurt dışına da göndereceğiz.''
9.01.2021
Emcare Tekstil : Piri Reis Mah. Fatih Sultan Mehmet Cad. No 203/d Pk.41700 Darıca - Kocaeli

0 (555) 151 23 57  emcaretekstil.com   elektromanyetikradyasyon.com   İletişim